İtalyanca Sayılar Ve Okunuşları

Cagridilokulu

Dili konuşanların büyük çoğunluğunun İtalya yarımadasında bulunduğu İtalyanca, dünya çapında 67 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Eski formları arasında klasik Latince, halk Latincesi, Toskana, Floransa yer alır. Avrupa Birliğinin resmi dilleri arasında yer almakta İtalya dışında İsviçre, San Marino, Vatikan, Hırvatistan, Slovenya gibi ülkelerde de konuşulan resmi diller arasında yer alır.

Bu nedenle İtalyanca dünyanın önemli ticaret, kültür, sanat dilleri arasındadır. Dili öğrenmek isteyenler kurslara ya da dili konuşan ülkelerde dil eğitimi almaya yönelir. Ancak doğru kaynaklar kullanıldığında kendi kendine de dili öğrenmek mümkün olabilir. Gramer ve pratik aşamalarında devam eden derslerde belirli kalıplar öğrenilir. Bunlar arasında İtalyanca Sayılar ve Okunuşları renkler, meslekler, günlük konuşmalar, tanışma metinleri gibi kalıplar yer alır.

İlginizi Çekebilir; Evde İtalyanca Öğrenme

İtalyanca Sayılar Okunuşları ve Yazılışları

Pratik yaparken ilk öğrenilecek kalıplar arasında yer alan İtalyanca Sayılar ve Okunuşları kolay bir şekilde öğrenilebilir. 10’a kadar olan sayıların öğrenilmesi sonraki sayıların öğrenilmesinde önemli bir temel oluşturacaktır. Bu aralıktaki sayıları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • * Yazılışı Zero olan sayı 0,                    * Yazılışı Sei olan sayı 6,
 • * Yazılışı Uno olan sayı 1,                     * Yazılışı Sette olan sayı 7,
 • * Yazılışı Due olan sayı 2,                      * Yazılışı Otto olan sayı 8,
 • * Yazılışı Tre olan sayı 3,                       * Yazılışı Nove olan sayı 9,
 • * Yazılışı Quattro olan sayı 4,              * Yazılışı Dieci olan sayı 10,
 • * Yazılışı Cinque olan sayı 5,

Türkçede sayılar ondan sonra belirli bir düzende devam eder. İngilizcede de aynı düzen bulunur. Ancak İtalyancada 11-19 arasındaki sayılar sonuna -dici eki alarak ilerler. 20 ile 30 arasında ise sayının başına – vent eki gelir. 30-39 arasında – trent eki getirilir. Artan her onar sayılarda farklı bir ek getirilir. 20 ya da 30 kadar sayıların öğrenilmesi başlangıç aşaması için yeterlidir. İlerleyen seviyeler içinde farklı sayı gruplarının öğrenilmesi gerekli olacaktır.

İtalyanca Sayılar ve Okunuşları

İtalyanca sayılar içerisinde 100 sayısı Cento olarak okunurken, 200 sayısı duecento, 300 sayısı trecento olmaktadır. 1000 sayısı Mille şeklinde okunmaktadır. İtalyancada büyük sayılar yazılırken ise aynı Türkçede olduğu gibi önce basamak adları sonra sayılar okunur. Bu şekilde İtalyanca Sayılar ve Okunuşları konusunda pratikler yapılabilir. Örneğin 424 sayısının yazılışı şu şekilde olmalıdır:

 • * Qattro (4) cento (yüz) venti ( 20) quattro (4) şeklinde olmalıdır.
 • İtalyanca da sıra sayılar yazılırken 0 ile 9 arasındaki sayılara değişime uğrar. Bunlar şu şekilde sıralanır:
 • * Yazılışı primo olan sayı birinci,      * Yazılışı Sesto olan sayı altıncı
 • * Yazılışı secondo olan sayı ikinci,    * Yazılışı settimo olan sayı yedinci
 • * Yazılışı terzo olan sayı üçüncü,       * Yazılışı Ottavo olan sayı sekizinci
 • * Yazılışı quarto olan sayı dördüncü,   * Yazılışı Nono olan sayı dokuzuncu
 • * Yazılışı Quinto olan sayı beşinci,          * Yazılışı decimo olan sayı onuncu

İlginizi Çekebilir; Ankara İtalyanca Kursu

Şeklinde İtalyanca Sayılar ve Okunuşları sıralama sayıları devam eder. Hem sayma sayıları hem de sıralama sayıları pratik yaparken çok fazla kullanılır. Bu nedenle başlangıç seviyesinde öğrenilmesi gereken kelime kalıpları arasında yer alır. Adres söylerken, yaşınızı ifade ederken, saatler konusu öğrenirken, birine telefon numaranızı verirken kısacası her alanda sayılar kullanılır.

Call Now Button