İtalyanca Öğrenmek Zor Mu ?

Cagridilokulu

Hint Avrupa dil ailesinin Romen dillerine mensup olan İtalyanca, Ortaçağda çeşitli şivelere ayrılır. Ortaçağ sonunda ise Floransa şehir kültürünü alır. Böylece bugünkü şeklini Toskana yazılı dilinde alır. Petrarca, Dante Alighieri ve Boccaccio gibi isimlerin Toskana şivesini kullanması dilin günümüzdeki halini almasında çok etkili olmuştur.

Telaffuz itibari ile Türkçeye bezer olmakta ve İtalyanca öğrenmek zor mu araştırmalarında sadece gramer alanında bazı zorluklar kaşınıza çıkabilmektedir. Vurgu ve tonlama bu dil içinde geçerlidir. Genellikle sondan ikinci kelimede yapılır. Ancak kural dışında vurgu yapılan hecelerde bulunur.

İlginizi çekebilir: İtalyanca Alfabe

İtalyanca Zor mu ?

Telaffuz kurallarının öğrenilmesi ile pratik anlamında çok zorlanılmayacaktır. Telaffuzun kolay olması İngilizceye nazaran daha rahat bir şekilde kelimelerin ayırt edilmesini sağlayacak ve kelimeler daha rahat anlaşılacaktır.

Bu da İtalyanca öğrenmek zor mu endişelerini ilk planda ortadan kaldıracaktır. İtalyanca eğitimlerinin zorluğu gramer alanında olacaktır. Özellikle ilk seviye kurs programlarında kursiyerler oldukça zorlanabilir. Genel olarak mantığın kavranmasının ardından süreç çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Türkçeden farklı olan cümle yapısında özne ile başlayan cümlelerde fiil- fiil şeklinde dizilimler olabilir. İtalyancada kelimelere ek getirirken kelimenin orijinali bozulmaz, kelimenin önüne ek getirilir. İtalyancada da filler düzenli ve düzensiz olarak iki başlıkta incelenir. Gramer alanında iyi bir temele sahip olmak, pratik alanında da daha verimli bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Özellikle düzensiz fillerin çekimlerinin ezberlenmesi gereklidir.

İtalyanca Öğrenmenin Kolay Yolu

Hangi dil olursa olsun dil eğitiminin en kolay yolu her zaman için yeterli vakit ayırmak ve çalışmalarınızı aksatmamaktır. Dil yaşayan bir süreçtir. Teoriden ibaret bir ders değildir. Bu nedenle dil eğitimlerinde mutlaka farklı materyaller kullanmalı ve dilin teorikten pratiğe dönüşmesi için pratik çalışmalarına çok fazla önem verilmelidir.

Bu şekilde İtalyanca öğrenmek zor mu endişeleri sağlam bir çalışma düzeni ile yok edilebilir. Dil eğitimde aktif bir kaynak kullanmak gereklidir. Bunun için telefon uygulamaları edinebilir, videolu dersler takip edebilir, online kur programlarına katılabilirsiniz. Bu şekilde takip ettiğiniz ana bir kaynağınız olacaktır.

Bu da düzenli bir çalışma programı ortaya çıkarır. Öğrendiğiniz dili pratiğe geçirmek için bol bol alıştırmalar yapmakta önemlidir. Bunun için yabancı arkadaşlar edinebilir, aynı şekilde eğitim aldığınız arkadaşlarınız ile sohbetler ederek konuşma anlamında kendinizi geliştirebilirsiniz.

YDS İtalyanca Zor mu ?

Ülkemizde yapılan YDS sınavı İngilizce dışında İtalyanca, Almanca ve Rusça gibi diller içinde uygulanıyor. Uluslararası standartlara göre İtalyanca 6 seviyeden oluşur. Bunlar A1, A2,B1, B2, C1, C2 olmaktadır. Her seviye eğitimlerde İtalyanca öğrenmek zor mu araştırmalarında zorluk artabilir.

YDS yabacı dil seviye tespit sınavıdır. Sınava girecek adaylar hangi dil üzerinden sınava giriyor ise o dile ait gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi ölçülür. Senede iç kez yapılan bu sınava farklı alanlardan pek çok kişi katılabilir.

İtalyanca içinde iş ya da eğitim hedefleri bulunanlar YDS’den belirli bir puan almaları gereklidir. Hedeflerine göre belirli puan alma şartı aranır. Bu nedenle adaylar çalışmalar yaparken en yüksek puan alma hedefi ile sınava hazırlanır ve katılırlar. Üniversite ya da yüksek okul mezunlarından KPSS adaylarına, Tıpta uzmanlık sınavından Lisans programı son sınıf adaylarına pek çok kategoride kariyer ve eğitim hedefi olanlar için YDS önemli bir sınavdır.

İlginizi çekebilir: İtalyanca Günlük Kelimeler

Call Now Button