İtalyanca Konuşan Ülkeler

Cagridilokulu

İtalyanca dünya genelinde geçerli bir turizm- iş dili olmaktadır. İtalya başta olmak üzere Vatikan, San Marino, Monako, Malta, İsviçre gibi ülkelerinde bazı bölgeleri de İtalyanca konuşan ülkeler arasında sayılabilir. 66 milyon insan tarafından konuşulan bu dil İtalyan asıllı göçmenler tarafından da ABD, Brezilya, Kana, Arjantin ve Avustralya gibi ülkelerde de çokça konuşulur.

Avrupa Birliğinin de resmi dili olan İtalyancada kelimelerin pek çoğu ünlü harflerle biter. Bu nedenle kesif vurgulara sahiptir. Kendine özgü bir melodisi bulunan bu dil, müzik alanında bir terminolojiye sahiptir.

İlginizi çekebilir: İtalyanca Güzel Kelimeler

Dünyada İtalyanca Konuşan Ülkeler

Dünyanın sayılı melodik dilleri arasında yer alan İtalyanca duygusal anlatımlar bakımından oldukça zengin bir dil olmaktadır. 21 harften oluşmakta ve bunların dışında alfabeye yabancı kelimelerde kullanılan 5 harf daha eklenmektedir.

Hint Avrupa dillerinden Romen dilleri mensubu olan bu dil yapı itibari ile Fransızca, Portekizce, İspanyolca gibi dillerle benzer. Bu dilleri bilenler çok daha pratik bir şekilde İtalyanca öğrenebilir. İtalyanca en çok İtalya’da konuşulmakta sayı olarak bu ülkeyi Arnavutluk, ABD ve İsviçre takip etmektedir.

Bu alanda İtalyanca konuşan ülkeler toplamda 66 milyon insana karşılık geliyor. İtalyanca öğrenmesi en kolay diller arasında yer alır. Dilde konuşulan kelime sayısı oldukça azdır. Gramer yapısı pek çok Latin dili ile benzer. Dünya üzerinde 25 farklı ülkede bu dilin konuşulduğu bilinmektedir.

İtalyanca Konuşan Ülkeler Haritası

İtalya ve çevresi İtalyancanın konuşulduğu ana merkez olsa da dünyanın farklı noktalarında İtalyanca konuşan ülkeler bulunuyor. Özellikle müzik alanında dünya çapında bir popülariteye sahip olan bu dil turizm, ticari ve politik alanlarda da dünyanın etkin dilleri arasında yer alır. Kuzey Amerika ve Arjantin’de pek çok göçmen tarafından da konuşulan bu dil ile ilgili ilk yazılı belgeler 10. Yüzyıldan kalmıştır.

Latince mahkeme kayıtlarında yer alan tanık ifadelerinde İtalyanca izleri yer alır. Edebi alanda ise 12. Yüzyıl sonlarından kalma Ritmo Laurenziano eseri bir ilk özelliği taşır. İtalyanca pek çok Lehçeden oluşuyor. Floransa lehçesi edebi alanda kullanılan bir dildir. Halkın konuşma dilinde ise bölgeden bölgeye lehçeler değişebiliyor.

Standart olarak belirlenen lehçe ise halk tarafından pekte tercih edilmez. İtalya’nın Kuzey kesimlerinde Korsika, Venedik ve Toscana lehçeleri konuşulurken Güney ve doğu kısımlarında üç kısım şeklinde farklı lehçeler karşımıza çıkar.

Ses sistemi bakımından İspanyolca ve Latinceye benzeyen bu dil, dilbilgisi bakımından da çağdaş Romen dilleri ile benzerlikler gösterir. Bu da İtalyanca konuşan ülkeler arasında bu benzerlikleri ortaya çıkarır. Dilbilgisinde sıfatlarla adlar arasında bir uyum bulunur. Durum belirten isim çekimi bulunmaz.

Belgili ve belgisiz tanımlar, gelecek ve geçmiş zamanlar gösteren ayrıntılı eylem sistemi bulunur. Bunlarda iki cins vardır. İspanyolca ve Fransızca gibi dillerden en önemli farkı ise çoğul durumunda –es ya da –s ekleri kullanılmamasıdır.

Bunlar yerine –e ve –i ekleri kullanılır. İtalyanca özellikle edebi alandaki varlığı ile dünya genelinde kabul edilen sanat dilleri arasında yer alır. Kulağa hoş gelen tınısı ile de müzik sektöründe en beğenilen eserlere kaynaklık yapmaktadır. Eğitim alanında da öğrencilerin tercih ettiği diller arasında yer alan İtalyanca, bulunduğu coğrafya ve çevre ülkelerdeki göçmenler tarafından kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: İtalyanca Kendini Tanıtma

Call Now Button